Finalists and Winners

2022 Independent Games Festival Finalists & Winners

Seumas McNally Grand Prize

Inscryption (Daniel Mullins Games) - WINNER

Unpacking (Witch Beam)

Loop Hero (Four Quarters)

The Eternal Cylinder (ACE Team)

Cruelty Squad (Consumer Softproducts)

Unsighted (Studio Pixel Punk)

 

Honorable Mentions: Toem (Something We Made), Norco (Geography of Robots), Overboard! (inkle), Saturnalia (Santa Ragione), Dodgeball Academia (Pocket Trap), Webbed (Sbug Games), Fuzz Dungeon (Jeremy Couillard)

 

Audience Award

Mini Motorways (Dinosaur Polo Club) - WINNER

 

Excellence in Audio

Toem (Something We Made)

Unpacking (Witch Beam)

Jett: The Far Shore (Superbrothers A/V + Pine Scented)

Mini Motorways (Dinosaur Polo Club)

Sable (Shedworks)

Inscryption (Daniel Mullins Games) - WINNER

 

Honorable Mentions: Severed Steel (Greylock Studios), A Musical Story (Glee-Cheese Studios), Death's Door (Acid Nerve), The Vale: Shadow of the Crown (Falling Squirrel), Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab), Overboard! (inkle), The Wild at Heart (Moonlight Kids)

 

Best Student Game

Cai Cai Balão (Look Up Games)

Abriss - build to destroy (Randwerk Games eG)

Letter Lattice (Ethan Zarov)

SmallLife (Yueqi Wu)

Nainai's Recipe (Fan Fang, Mai Hou)

Live Adventure (Live Adventure Team) - WINNER

 

Honorable Mentions: Astreia's Gift (Femy Nassirou & Hervé Blanchot), There You Are (Funky Dango), The Bleeding Tree (No Input Interactive), dumpling.love (the parks staff), Lysfangha (Baptiste Marsac & Daphne Pauchet-Deloffre), Jivana (Team Jivana), Hook Up (Team Hook Up), Come with Me (Xin Ye)

 

Excellence in Design

Inscryption (Daniel Mullins Games) - WINNER

Unpacking (Witch Beam)

Overboard! (inkle)

Strange Horticulture (Bad Viking)

Webbed (Sbug Games)

Midnight Protocol (LuGus Studios)

 

Honorable Mentions: Loop Hero (Four Quarters), Unsighted (Studio Pixel Punk), Mini Motorways (Dinosaur Polo Club), Card Shark (Nerial), KeyWe (Stonewheat & Sons), Sunshine Heavy Industries (Daisyowl Games)

 

Excellence in Narrative

Last Call (Nina Freeman and Jake Jefferies)

Neurocracy (Playthroughline)

Closed Hands (Passenger)

Overboard! (inkle)

Inscryption (Daniel Mullins Games) - WINNER

Unpacking (Witch Beam)

 

Honorable Mentions: Card Shark (Nerial), Norco (Geography of Robots), The Big Con (Mighty Yell), Tux and Fanny (Ghost Time Games), Opus: Echo of Starsong (Sigono), Sable (Shedworks), Blackhaven (Historiated Games)

 

Excellence in Visual Art

The Eternal Cylinder (ACE Team)

Behind the Frame: The Finest Scenery (Silver Lining Studio)

Papetura (Petums) - WINNER

Fuzz Dungeon (Jeremy Couillard)

The Wild at Heart (Moonlight Kids)

Jett: The Far Shore (Superbrothers A/V + Pine Scented)

 

Honorable Mentions: Inscryption (Daniel Mullins Games), A Musical Story (Glee-Cheese Studios), Kena: Bridge of Spirits (Ember Lab), Saturnalia (Santa Ragione), Stonefly (Flight School Studio), Cris Tales (Dreams Uncorporated, Syck)

 

Nuovo Award

Memory Card (Lily Zone) - WINNER

Okthryssia and Saturnia's Bureaucratic Adventures (Outlands)

Space Hole 2020 (Sam Atlas)

Tux and Fanny (Ghost Time Games)

Cruelty Squad (Consumer Softproducts)

Sparkles & Gems (Resnijars)

Fuzz Dungeon (Jeremy Couillard)

Cuccchi (Fantastico Studio & Julian Palacios)

 

Honorable Mentions: Last Call (Nina Freeman and Jake Jefferies), The Shape of Time (落日间 xpaidia studio), The Under Presents (Tender Claws), ~Song of Homunculus~ (Diamond Ace (Lily Zone + Zoë Sparks)), Card Shark (Nerial), The Vale: Shadow of the Crown (Falling Squirrel)